Pět mýtů o zelené energii

O zelené elektřině koluje řada nepravdivých informací, a proto se podíváme na pět nejběžnějších mýtů, kterých se rozhodně nemusíte bát.

Venku prší a je zataženo. Tak jak si rozsvítím?

Bojíte se, že v případě odběru zelené energie nebudete moci vařit, pokud bude venku zataženo nebo nebude dostatečně foukat pro pohánění větrných elektráren? 

Vedle fotovoltaiky a větrných elektráren existuje celá řada zdrojů, které fungují velmi stabilně bez ohledu na roční období nebo denní dobu. Jedná se například o zařízení na spalování biomasy, bioplynové stanice nebo vodní přečerpávací elektrárny.

Navíc je dobré si uvědomit, že každá domácnost je připojena na veřejnou distribuční síť, ve které je mix energie z jednotlivých zdrojů od všech výrobců. Nikdy se tak nestane, že si kvůli špatnému počasí večer nepustíte svůj oblíbený film v televizi.


Fotovoltaická elektrárna se nedá recyklovat

Řada lidí zelenou energii odmítá kvůli domněnce, že výroba solárních elektráren zatěžuje životní prostředí. Někteří se domnívají, že solární panely spotřebují na výrobu více elektřiny, než kolik jí během své životnosti vyprodukují. Jiní zase tvrdí, že jsou panely vyrobené z materiálů, které nejdou recyklovat, a představují tedy ekologickou hrozbu.

Od prvních fotovoltaických elektráren se technologie posunula značně dopředu. Dnes jsou fotovoltaické panely tvořeny ze 70 % ze skla a 20 % z hliníku. Následně se mohou celé kompletně recyklovat. Navíc mají fotovoltaické systémy dlouhou životnost – svoji funkčnost začínají ztrácet až po 25 letech, a to jen o několik málo procent.

 

Jedna domácnost nic nezmění

Někteří lidé si možná myslí, že jedna domácnost odebíráním zelené energie nic nezmění. Nicméně i jedna menší domácnost může přechodem na obnovitelnou energii ušetřit téměř 1,3 tuny CO2 ročně, což je stejné množství, jako vyrobí 58 plně vzrostlých stromů za rok. U větších domácností, kde je spotřeba elektřiny vyšší, může být takto “ušetřených” stromů až 280. A to rozhodně není málo.


Zelená energie způsobuje blackout

Asi nejrozšířenější argument odpůrců zelené elektřiny je, že obnovitelné zdroje mohou způsobovat přetížení elektrické sítě a tzv. blackout. 

Je pravdou, že větru ani slunci nelze poroučet, nicméně vodní, geotermální nebo i elektrárny na biomasu fungují celý den a lze je efektivně regulovat. Právě vyvážený mix těchto obnovitelných zdrojů pak zajišťuje i energetickou stabilitu a bezpečnost. Takže nemusíte mít obavy z výpadku elektrické energie.


Zelená s uhelným mourem

Není sice možné zajistit, aby elektřina vyrobená v konkrétní elektrárně byla spotřebována v konkrétním odběrném místě, avšak díky zárukám jejího původu si můžete koupit 100% zelenou elektřinu, certifikovaně vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Složení dodávané energie pak můžeme vidět například na vašem vyúčtování.

Jinými slovy je reálně možné, aby spotřeba elektřiny Vaší domácnosti byla skutečně pokryta ekologicky vyrobenou energií.


Zdroj:

Obnovitelně.cz