Vybíráme gril: Elektrický nebo plynový?

Grilovací sezóna je v plném proudu. Pokud se chystáte k pořízení nového grilu, pak čtěte dál. Řeč bude totiž o dvou typech grilů, jaké se s nimi pojí výhody i nevýhody, který bude dříve nažhavený na Vaše oblíbené bárbekjů a další tipy.

Elektrické grily

Elektrické grily se velmi snadno používají a můžete si je postavit kamkoliv, kde je přístup k elektřině. Každý, kdo už někdy vařil na elektrické varné desce, nebude mít s obsluhou potíže. Nastavení teploty je rychlé, jednoduché a přesné, provádí se pouze otočením ovladače. 


Výhody elektrických grilů

+ Méně omezení prostoru a místa. Lze jej použít na terase a balkonu, stejně jako venku na zahradě.

+ Na výběr v široké škále velikostí a výkonů.

+ Pohodlné, stačí jen zapojit do elektrické zásuvky.

+ Grilujete zdravěji, bez množství škodlivých látek, které produkují kouř nebo plameny.


Nevýhody elektrických grilů

- Pokrm nemá autentickou chuť, kterou očekáváte.

- Delší doba vaření, zvláště u masitých pokrmů.

- Většina grilů má potíže s uvolněním dostatečného tepla pro využití celého roštu. 

- Časté používání se může negativně projevit na účtech za elektřinu.


Plynové grily

Plynové grily se rozpálí prakticky okamžitě, pomocí vestavěného zapalovacího systému. Stejně jako u elektrického grilu můžete teplotu snadno regulovat pomocí ovladačů pro jednotlivé hořáky. Může trvat nějakou dobu, než se naučíte správné nastavení hořáků pro různé typy vaření. Většina plynových grilů totiž nabízí širší možnosti přípravy pokrmů, jakými jsou pečení nebo uzení.


Výhody plynových grilů

+ Připraven na grilování krátce po zapálení hořáků.

+ Dává masu lepší chuť během grilování.

+ Uvolňuje velké množství tepla, kratší doba vaření.

+ Často nabízí více funkcí (vedlejší hořák, udírna).

+ Při vaření uvolňují páru, která pomáhá udržet šťavnatost připravovaných pokrmů.

+ Je ekonomičtější, uvaří levněji oproti elektřině.


Nevýhody plynových grilů

- U větších modelů komplikují rozměry a váha převážení nebo manipulaci s nimi.

- Vyžaduje pravidelnou výměnu plynových lahví.

- Existuje riziko úniku plynu.


Nebylo by spravedlivé, vyzdvihovat jeden typ grilu nad druhý. Každý má své vlastní nedostatky, které mu brání v dokonalosti. Výběr mezi plynovým a elektrickým grilem nemusí být snadný, konečné rozhodnutí leží na uživateli v závislosti na jeho konkrétních potřebách a požadavcích. Mezi faktory, které byste měli zvážit před výběrem grilu patří množství a typ připravovaného jídla nebo čas, který hodláte tomuto vaření a přípravě na něj věnovat. 

Nezapomínejte ani na prostorové možnosti - jaké místo budete moci vyhradit na samotné grilování, ale také na uskladnění grilu. Pokud žijete v bytě, je velmi pravděpodobné, že z bezpečnostních důvodů a ohleduplnosti k Vašim sousedům, elektrický gril zůstane jako jediná možnost, která se Vám však oplatí svou jednoduchou a rychlou přípravou ke grilování. Pokud častěji pořádáte párty pro více osob, na kterých rádi grilujete, budete vděční, že jste si zvolili plynový gril. Ten totiž v rychlosti i množství připraveného jídla jen velmi těžko dostihnete s jeho elektrickým kolegou.