Tipy na výlety pro fanoušky techniky: Elektrárny v Česku

Přichází léto a blíží se letní prázdniny. Pro nadšence techniky a technických památek přinášíme tipy na výlety po Česku, kam se vydat a zároveň se dozvědět něco o výrobě elektřiny a plynu. 
Přejeme hodně zábavy při objevování (nejen) těchto památek.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

Horní nádrž je nejvýše položenou vodní plochou v nadmořské výšce 1350 m a řadí se tak mezi nejvýše položenou vodní plochou v České republice. A do její plochy by se vešlo 15 fotbalových hřišť. 

Dlouhé stráně jsou dostupné 6sedačkovou lanovkou z areálu Kouty. Lanovka Vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se poté dostanete pěšky, na kole nebo minibusem. Dolů se pak můžete svézt na koloběžkách. 

Infocentrum otevřeno od 1.7.2021.

Vstupné:

Dospělí – 110 Kč

Děti 7-17 let, studenti do 26 let, senioři nad 63 let a ZTP – 80 Kč

Děti do 6 let – 0 Kč

Při objednání online je cena vstupného o 10 Kč levnější.

Více informací zde.


Malá vodní elektrárna Hučák

Elektrárnu naleznete v secesní budově z roku 1909 v Hradci Králové. Představí Vám principy a možnosti využití energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy a geotermální energie. V expozici najdete historické exponáty dokumentující tradici využívání obnovitelných zdrojů, i moderní interaktivní exponáty, které Vám představí obnovitelné zdroje zábavnou hravou formou. 

Infocentrum otevřeno od 1.7.2021.

Vstupné: zdarma

Více informací zde.


Jaderná elektrárna Dukovany

Elektrárna se nachází v okrese Třebíč a je první jadernou elektrárnou, která vznikla v České republice. Její informační centrum Vám zábavnou formou vysvětlí technologie, provoz i bezpečnost elektrárny. Dozvíte se spoustu informací o energetice a děti se mohou zabavit na interaktivních expozicích. V okolí elektrárny můžete navštívit přečerpávací elektrárnu Dalešice či vodní nádrž Mohelno.

Infocentrum otevřeno od 1.7.2021.

Vstupné: zdarma

Více informací zde.


Plynárenské muzeum

V historické budově areálu Pražské plynárenské v Praze 4-Michli najdete Plynárenské muzeum, které je rozděleno do dvou částí. V první z nich je pro návštěvníky připravený program, týkající se vývoje plynárenství na území České republiky. Druhá je věnována technickým komponentům včetně unikátního modelu Michelské plynárny.

Vstupné: zdarma

Více informací zde.


Malé vodní elektrárny Vydra a Čeňkova pila

Budete-li pobývat na Šumavě, rozhodně navštivte Čeňkovu pilu a Vydru. Jedná se o dvě malé elektrárny, které od sebe dělí 30 let. Čeňkova pila je z roku 1912 a je národní technickou památkou. Obě elektrárny jsou plně funkční a stále dodávají elektřinu. V expozici uvidíte historické přístroje, modely vodních elektráren a simulaci technologického procesu.

Infocentrum otevřeno od 1.7.2021.

Vstupné: zdarma

Více informací zde.


Zdroj:

www.dlouhe-strane.cz

www.wikipedia.org

www.kdykde.cz/clanky/profily/mala-vodni-elektrarna-hucak-informacni-centrum-obnovitelnych-zdroju

www.ppas.cz/o-nas/plynarenske-muzeum

www.cez.cz

www.kudyznudy.cz/aktivity/cenkova-pila