Konec topné sezóny = začátek údržby

Konec topné sezóny, který oficiálně připadá na 31. května, se již pomalu blíží. A to je nejlepší čas na kontrolu a případný servis topení či spalinových cest. Hned na konci sezóny totiž snáz seženete servisního technika nebo kominíka. Díky tomu budete moci pustit starosti z hlavy a nebudete se muset bát, že až na podzim udeří první mrazíky, nikoho na poslední chvíli neseženete.


Ve spolupráci s naší sesterskou společností CUP Kominictví s.r.o. přinášíme tipy, jaký servis byste měli dopřát Vašemu topnému systému na konci sezóny.

1. plynový kotel

U plynového kotle se doporučuje servisní kontrola jedenkrát ročně. Odborník Vám zkontroluje stav utěsnění přívodu plynu, zapalování a odtah spalin. Kotel také vyčistí od nečistot, které se v něm během topné sezóny usazovaly. Dále také prověří, zda z kotle neuniká oxid uhelnatý, který může být nebezpečný. 

Vy sami můžete zkontrolovat, zda máte dobře upevněný kouřovod. Ten by mohl způsobit propalování spotřebičů. A na závěr je dobré se podívat na uzávěry u komínových dvířek, jestli plní svoji funkčnost správně.


2. kotel na tuhá paliva

Po sezóně u kotle na tuhá paliva nezapomeňte vyčistit výměník, na kterém se během topné sezóny usazovaly nečistoty. Také doporučujeme zkontrolovat stav roštů, klapek a těsnění u dvířek. Případné nedostatky nechte raději hned opravit.


3. tepelné čerpadlo

Pokud Vaši domácnost vytápíte pomocí tepelného čerpadla, je dobré po sezóně prověřit jeho těsnění. To už po čase nemusí správně plnit svoji funkci. Pokud máte doma tepelné čerpadlo, které obsahuje nadlimitní množství chladiva, vztahuje se na něj navíc povinnost pravidelné kontroly odborníkem jedenkrát ročně. Kontrolu však doporučujeme i pro jiné typy tepelných čerpadel. Můžete tak odhalit včas případnou závadu a zajistíte si jeho delší životnost.

 

4. radiátory a topení

Při servisu topné soustavy jsou často opomíjeny radiátory a topná tělesa. Na ně se také zaměřte a přesvědčte se, že z nich nekape voda nebo Vám nereziví. U topení také doporučujeme zkontrolovat termostatické hlavice, které nechejte během léta úplně otevřené (otočit na polohu 5). Důvodem je pružina v hlavici, která se v uzavřené poloze zbytečně namáhá, což může vést k jejímu opotřebení až poškození.


Zdroj:

https://www.finance.cz/490640-konec-topne-sezony/

https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/termostaticke-hlavice-mimo-topnou-sezonu-je-otevrete-na-plno

https://www.plyn.cz/udrzba-plynoveho-kotle