Jak ušetřit za vodu? Pořiďte si retenční nádrž.

Čekají nás letní měsíce plné pobytu na zahradě či chatě. Přichází ale také nejteplejší část v roce a s ní spojený nedostatek vody. Proto Vám přinášíme tip, jak ušetřit přes léto nemalé peníze za vodu. Řešení je jednoduché – retenční nádrž.

Jak velkou retenční nádrž zvolit

Retenční nádrží dokáže pojmout několik hektolitrů vody, které Vám stačí na zalévání zahrady, napuštění bazénu či splachování toalety. Využít ji můžete i na praní prádla nebo k úklidu. Jak ale vybrat tu správnou retenční nádrž?

Důležitá je velikost střešní plochy a množství srážek, které jsou běžné ve Vaší lokalitě. Velikost retenční nádrže by měla odpovídat rozměru zalévané plochy zahrady a potřeby pro domácnost. Přičemž lze obecně říci, že 1m3 stačí na 100 m2 zahrady, a 1m3 je dostatečný pro 1 osobu na 3 týdny. To znamená, že nádrž o velikosti 8 m3 stačí pro 3člennou domácnost se zahradou o ploše 500 m2.


Jaký materiál zvolit

Vhodný objem nádrže máme tedy spočítaný. Nyní přichází na řadu materiál a vybírat můžete v zásadě ze tří možností. Zde záleží na Vašich preferencích. Níže Vám přinášíme výhody i nevýhody jednotlivých materiálů:


Plastová nádrž:

+ lehký materiál

+ variabilita

+ nízká cena

+ nevyžaduje obetonování

+ možná varianta dvouplášťové nádrže, která je vhodná i do míst s výskytem spodní vody


Betonová nádrž:

+ stabilita

+ odolnost vůči spodní vodě

- velká hmotnost

- vysoká cena nádrže a dopravy

- složitá instalace


Sklolaminátová nádrž:

+ odolná a pružná

+ malá hmotnost

- nepraktický úzký vstup

- tendence k popraskání (hrozí poranění ostrými střepy)

- stabilita


Plastové nádrže jsou vhodné do míst, kde se nevyskytuje spodní voda a je na místě menší množství jílu. Nádrž usadíte do vyhloubeného prostoru a zasypete zeminou. 

Oproti tomu betonová nádrž se hodí spíše do místa s výskytem spodní vody a velkého množství jílu.


Dotace Dešťovka

Dešťovka je dotační program Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR na podporu udržitelného hospodaření s vodou v domácnostech.

Dotace je určena pro vlastníky či stavebníky rodinných a bytových domů na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě. Přičemž platí, že dotace je vyplácena maximálně do výše 50 % z celkových způsobilých výdajů. V případě, že akumulovanou vodu budete využívat nejen na zahradě, ale i v domácnosti, může se dotační příspěvek vyšplhat až na 65 000 Kč.


Šetřit se dá i jinak

Pořídili jste si retenční nádrž a přemýšlíte, jak jinak byste ještě snížili svou spotřebu vody? Nabízí se například instalace spořičů vody, které snižují náklady na spotřebu a ohřev až o 50 %.  Používání spořiče vody Vás nestojí žádný čas navíc a náklady na jeho pořízení jsou minimální. Obvykle se vrátí za několik měsíců. Například sada spořičů vody Kapku šetřím stojí 1000 Kč a návratnost investice je již od třetího měsíce.


Zdroj:

www.zakra.cz

www.dotacedestovka.cz

www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/destovka/